Създаването на един декар нов полезащитен пояс струва 4116 лева. Това каза по време на международна конференция „Възстановяване на горските местообитания“ заместник-директорът на Държавно ловно стопанство – Балчик инженер Радослав Радев, цитиран от пресцентъра на Североизточното държавно предприятие. Той поясни, че в тази сума влизат раздробяване на остатъците от сечта, фрезоване с шредер, почвоподготовка, закупуване на фиданки, залесяване, отглеждане и мн.др. В същото време приходите от дървесина от същата площ са средно 926,40 лева при ясена и 489,22 лева при акацията, посочи още Радев.
От 19 до 22 ноември 2024 г. на посещение във Варна бе командирът на Военноморските сили на Република Полша вицеадмирал Ярослав Земянски, съобщиха от Щаба на флота в крайморския град.
На 20 ноември пред сградата на Адмиралтейството гостът беше посрещнат с тържествена церемония от контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили на България.
По време на разговорите в Командването на Военноморските сили вицеадмирал Земянски беше запознат с мисията, задачите, състава и проектите за развитие на българските Военноморски сили. Бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес, набелязани насоките за развитие и перспективите на двустранното сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, допълват от Щаба на флота.
След това вицеадмирал Земянски се запозна със задачите на Центъра „Военноморски координационен елемент“ по разкриване на опозната картина
Таксиметровите шофьори в Монтана не протестираха днес и не спряха работа по призива на колегите си от страната.
Пред репортер те споделиха, че не се включват, тъй като големите фирми с повече таксита не участват.
Шофьорите казаха, че бизнесът им в Монтана и региона не върви добре, защото голяма част от хората от този край са в чужбина и големите градове и си идват само за празници.
Повечето шофьори споделят, че изкарват по 20-40 лева на ден, а това е недостатъчно за поддръжка на автомобилите, плащане на данъци и осигуровки и за издръжка на семействата. Те коментираха, че ако застраховката „Гражданска отговорност“ скочи драстично, както искат застрахователите, то повечето от тях ще фалират.
Районна прокуратура – Шумен постигна за по-малко от седмица ефективни осъдителни присъди за двама мъже, привлечени към наказателна отговорност за кражба от лек автомобил, съобщиха от Апелативна прокуратура - Варна.
Единият от обвиняемите по досъдебното производство - мъж на 53 години, е привлечен към наказателна отговорност за това, че извършил кражба от лек автомобил в условията на опасен рецидив. Той ще търпи наказание „лишаване от свобода“ за срок от 14 месеца при строг режим на изтърпяване. Другият обвиняем - мъж на 49 години, който извършил престъплението в условията на повторност, беше наказан със 7 месеца „лишаване от свобода“ също при строг режим на изтърпяване на присъдата, допълни Ивана Милева, експерт „Връзки с обществеността“ в Апелативна прокуратура – Варна.
Двамата мъже са задържани непосредствено, след к
Океанският лайнер „Британик“, кораб-сестра на „Олимпик“ и „Титаник“, потъва на 21 ноември 1916 г. в Средиземно море край бреговете на гръцкия остров Кеа. Той е създаден с цел да бъде търговски плавателен съд, но никога не е работил като такъв. Той е преоборудван като болничен кораб по време на Първата световна война и потъва, според съобщенията след удар в мина, отбелязва енциклопедия „Британика“.
Както и останалите два кораба – „Британик“ е построен от белфастката фирма „Харланд и Волф“ (Harland and Wolff) като част от клас трансатлантически луксозни лайнери за „Уайт стар лайн“ (White Star Line). Класът, който е проектиран за комфорт, а не за скорост, е замислен през 1907 г. и първоначално включва само „Олимпик“ и „Титаник“. Третият кораб е добавен по-
С официална церемония и водосвет в Симитли бе поставено началото на изграждане на противопожарна служба, каквато до момента нямаше в общината. Тя ще се помещава в терена на бившето поделение на Гранични войски в общинския център.
Инициативата за изграждането започна миналата година, като Регионалната дирекция и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ я приемат с радост, тъй като тук се случват много и сложни пожари, каза пред журналисти директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. Той посочи, че близостта на противопожарен екип ще съкрати времето за реакция в района, който предполага много горски пожари, каквито имаше и тази година.
Изграждането на противопожарен участък е по инициатива на общинското ръководство на Симитли. След церемонията
Пред участниците във форума той коментира, че няма как само със средства от изсъхналите пояси да бъдат създадени нови, като това е проблем не само за стопанствата в Добруджа, но и за всички останали. Той обясни, че съхненето започна през 2019 година, като първите засегнати видове са американски ясен и бряст, но през следващите години сушата, високите температури и различни патогени и вредители засегнаха и дъбовете, цера, планинския и полски ясен и акацията.
„Концепцията е, че държавните горски предприятия следва да поемат всички разходи по стопанисването на горите, за сметка на приходите от дърводобива. Не може и не трябва дейностите по възстановяване на системата от полезащитните горски пояси да зависят от дърводобива, защото това ще доведе до тяхното унищожаване“, заяви пред колегите си инж. Радослав Радев. Той допълни, че част от изсъхналите пояси са презалесени със средства от проектите „Горите на Североизтока“ и „Земите и горите на орела“ по програма LIFE на Европейския съюз, но за да бъде възстановена мрежата от важните за земеделието и биоразнообразието пояси, е нужно да бъде променена цялостната политика, нормативната база и финансирането на различни дейности в сектор „Гори“. Инж. Радев обясни, че лесовъди от Североизточното държавно предприятие (СИДП) са направили предложения за промяна в наредбите и очакват те да бъдат приети.
„Възстановяването и поддържането на поясите е важно за всички нас заради глобалните промени в климата“, каза още Радев. Добруджа е областта в България с най-малка годишна сума на валежите, или само 500 литра на квадратен метър. Това в съчетание с най-силните ветрове в България прави Добруджа изключително сухо място. Количеството на валежите в района е близо до горната граница на полупустините (200-400 литра на квадратен метър годишно), поради което полезащитните пояси са изключително важни за запазване на влагата и плодородието .
„В миналото прашните бури са били нещо обичайно и ако сега поясите не бъдат възстановени, „житницата на България“ отново ще бъде изправена пред проблема с отвяването на чернозема в морето и липсата на каквито и да е условия за земеделие“, категоричен бе инж. Радослав Радев.
Конференцията “Възстановяване на горски местообитания” е организирана от WWF България, в партньорство с Югозападното държавно предприятие , като във форума участваха експерти от седем европейски страни, които разискваха важни теми свързани с пожарите в горите, засушаването, екстремните температури и възможностите за възстановяване на горските местообитания, което ще доведе до смекчаване на ефектите от изменение на климата.
Проф. д-р Зорница Златарова е избрана за управител на Университетската специализирана болница по очни болести за активно лечение (УСБОБАЛ) – Варна с решение на едноличния собственик на капитала - Медицински университет – Варна, съобщиха от пресцентъра на учебното заведение. Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник- управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.
УСБОБАЛ е високотехнологичен център за очно здраве, обурудван с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на очни заболявания, в който работят квалифицирани офталмолози с богат опит. Това е единствената болница в Североизточна България, която осигурява на гражданите 24 часова специализирана медицинска помощ за пациенти с офталмологични проблеми. Болницата е и база за обучение на студенти от разли
Седем точки са включени в предложения дневен ред на редовното заседание на Общински съвет – Мизия, става известно от публикуваната покана в сайта на общинската администрация.
Докладни за изготвяне на три пазарни оценки ще разгледат съветниците. Кметът на общината Валя Берчева посочва в докладните, че за трите имота (два в Мизия и един в Крушовица) има заявен интерес за закупуване. С предложенията на кмета ще се актуализира и Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти.
Съветниците ще обсъдят актуализация и на капиталовата програма и ще коментират докладна на кмета на с. Софрониево Демира Димитрова. В докладната си тя посочва, че селото трябва да разполага с делегиран бюджет и да има заделени средства за капиталови разходи.
Изборите както в държавата, така и в регион Плевен бяха нечестни. Твърдим убедено, че близо 30% от 78 000 гласували на изборите в Плевенска област е манипулиран вот – институционален, корпоративен или купен. Това каза на пресконференция в централата на БСП в Плевен народният представител от коалиция „БСП – Обединена левица“ Стефан Бурджев.
Той посочи, че това твърдение се базира на анализа на областната структура на партията, направен по данни на общинските организации след парламентарните избори на 27 октомври.
Факт е, че шест от осемте парламентарно представени партии са за касиране на изборите и твърдят, че са нечестни с различни нюанси – частично или цялостно, допълни Бурджев.
На тази база и с този основен мотив ние внесохме две конституционни жалби. Едната е съвместно с партия „Възраждане“ и е за цялостно касира
Нищо не се случва след решението на Министерския съвет да се прехвърли на Столична община собствеността върху стадион „Георги Аспарухов“ и спортния комплекс „Герена“, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.
Той допълва, че след 20 септември, когато е прието решението на служебното правителство, в общината постоянно се получават запитвания какво се случва.
Васил Терзиев пише още, че все още не се знае дали е започнала смяната на собствеността на имотите, които са държавни. „Топката, образно и буквално казано, е в краката на областния управител на София Стефан Арсов“, обяснява кметът на София. Именно той следва да организира получаването на всички необходими документи, свързани със сключването на договора за прехвърлянето на собствеността на имотите и неговото вписване в Службата по вписванията.
Жена на 38 години от Берковица, управлявала автомобил с концентрация на алкохол в кръвта 2,25 промила, е задържана снощи в Берковица, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Жената е била спряна от полицията за проверка на документите към 23:00 часа на улица „Парчевич“ в Берковица. Задържана е за денонощие. Автомобилът не е иззет, тъй като е собственост на друг човек. По случая е образувано бързо производство по член 343 от Наказателния кодекс.
От Областната дирекция на МВР в Монтана съобщиха , че от август 2023 година, когато влязоха в сила законовите промени за конфискация на автомобил, ако шофьорът кара след употреба на наркотици или на алкохол над 1,20 промила, досега в региона са иззети 76 автомобила, а около други 80 водачи, направили същото нарушение, но не с личен автомобил, ще трябва да платят неговата стойност след направена оц